*     Przygotuj dziecko do rozstania z mamą. (Powiedz, że idziesz do pracy, a dziecko do przedszkola. To są wasze obowiązki.)

*     Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

*     Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami może wszystko wymusić.

*     Nie obiecuj: „Jeśli pójdziesz do przedszkola, coś dostaniesz”. Kiedy będziesz odbierać dziecko możesz mu dać maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania. Niech to będzie tylko miły gest na powitanie.

*     Kontroluj to co mówisz. Zamiast: „Już (nareszcie) możemy wracać do domu”, powiedz: „Teraz możemy iść do domu.” To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

*     Nie wymuszaj na dziecku, aby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się     w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Z czasem dziecko samo zacznie opowiadać.

*     Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze postaraj się, aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola ktoś inny (tata, babcia, dziadek). Rozstania są wtedy mniej bolesne.

*     Czas pobytu małych dzieci w przedszkolu w pierwszych dniach nie powinien być długi. Jeśli to możliwe, odbieraj dziecko wcześniej np. po obiedzie. Potem stopniowo zwiększaj czas pobytu dziecka w przedszkolu.

*     Nie spóźniaj się z odbieraniem! Jeśli obiecałeś, że przyjdziesz wcześniej dotrzymaj słowa!   Określ czas, kiedy przyjdziesz po dziecko, np. po obiedzie, po leżakowaniu, po spacerze, po podwieczorku. (Zdanie: „Przyjdę za 5 godzin” – nic dziecku nie mówi.)

*      Pamiętaj! Żegnaj i witaj dziecko zawsze z uśmiechem.

Zaufaj personelowi Żaczka. Jesteśmy tu po to, aby zaopiekować się Twoim dzieckiem, nauczyć je współdziałania w grupie, doskonalić jego samodzielność, rozwijać talenty i pasje.                               Wiemy, że to Twój największy Skarb.